știind ca 8 kg morcovi costa 10 lei aflați cât costa 18 kg morcovi
Plzzz repede
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
sau aflam cat costa 1kg de morcovi
1kg=10:8
1kg =1,12 lei
18kg =1,25 x 18
18kg=22,5 lei
Anexe:
Răspuns de
1
18kg morcovi =22,5 deparece folosim teorema 10:10=>10•10:100=1
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă