Matematică, întrebare adresată de sofi2174, 8 ani în urmă

știind ca 8 kg morcovi costa 10 lei aflați cât costa 18 kg morcovi
Plzzz repede ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mariejeannetomescu
2

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

sau aflam cat costa 1kg de morcovi

1kg=10:8

1kg =1,12 lei

18kg =1,25 x 18

18kg=22,5 lei

Anexe:
Răspuns de ciocarnicul
1
18kg morcovi =22,5 deparece folosim teorema 10:10=>10•10:100=1
Alte întrebări interesante