Fizică, întrebare adresată de loredana30lory, 9 ani în urmă

Știind ca luna orbiteaza in jurul pamantului la o distanta de aproximativ 390.000km, aflati in cat timp ajunge pe pamant lumina reflactata de luna

a. 3,9 s
b. 1 s
c. 3 s
d.1,3
e. 1,39

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
1

c=3*10^8 m/s\\d=390000 km=39*10^7 m\\d=c*t=>t=\frac{d}{c} =\frac{39*10^7}{3*10^8}= 1,3 s=>t=1,3 s


loredana30lory: Multumesc din tot sufletul! :)
Alte întrebări interesante