știind că trei blocuri de desen și cinci caiete costa 11 lei, iar trei blocuri de desen și trei caiete 68.calculati prețul unui caiet
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
68—11=57(două caiete)
un caiet =57:2=28r1(lei)
un caiet =57:2=28r1(lei)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
3 b ..............5 c ..............11 lei
3 b ..............3 c ................8 lei Scadem relatiile
......................................................................
/ ................2 c ............... 3 lei
Pretul unui caiet: 3 lei:2=1 leu si 50 bani