stind ca 4 l de suc de piersici costa 24 de lei,afla cat costa 5 l de suc e piersici piersicie sunt 401
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
4 L=24 lei
Cat costă 1 L de suc?
24:4=6 lei
Cat costă 5 L de suc ?
6x5=30 lei
Cat costă 1 L de suc?
24:4=6 lei
Cat costă 5 L de suc ?
6x5=30 lei
Răspuns de
3
Daca 4l costa 24lei Operatie: 24÷4=6
Deci 1l costa 6 lei
Operatia pt a afla cat costa 5l: 5×6=30
Raspuns 30 de lei
sau
4l + 1l=5l
24 +6 = 30
Deci 1l costa 6 lei
Operatia pt a afla cat costa 5l: 5×6=30
Raspuns 30 de lei
sau
4l + 1l=5l
24 +6 = 30
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă