Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

stind ca 4 l de suc de piersici costa 24 de lei,afla cat costa 5 l de suc e piersici piersicie sunt 401

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de CosmoteRo
2
4 L=24 lei 
Cat costă 1 L de suc?
24:4=6 lei
Cat costă 5 L de suc ?
6x5=30 lei
Răspuns de ŞSorana
3
Daca 4l costa 24lei Operatie: 24÷4=6
Deci 1l costa 6 lei
Operatia pt a afla cat costa 5l: 5×6=30
Raspuns 30 de lei
sau
4l + 1l=5l
24 +6 = 30
Alte întrebări interesante