Chimie, întrebare adresată de otiliat, 8 ani în urmă

Structura straturilor de electroni pentru elementul Ca K​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
0

Răspuns:

K=19 K

K=2e, L=8e, M=8e, N=1e

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1

Z=20 Ca

K=2e, L=8e, M=8e, N=2e

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2


otiliat: de ce sunt 8 electroni pe stratul M? conform formulei, ar trebui sa fie maxim 18. deci pe M sa fie 9 electroni
Alte întrebări interesante