Struțul este un excelent alergător putând atinge viteza v=72km/h.Calculeaza distanta parcursa de un struț care alerga cu aceasta viteza un timp de 30 sec. Exprima rezultatul în metri.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
72km/h=72000m/3600s=20m/s
D=v*t=20m/s*30sec
D=600m
D=v*t=20m/s*30sec
D=600m
Răspuns de
1
t=30s=1/120h
v=72km/h
d(distanta)=viteza inmultita cu t=72 km/h X 1/120h=0,6km=600 m
v=72km/h
d(distanta)=viteza inmultita cu t=72 km/h X 1/120h=0,6km=600 m
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Biologie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă