Fizică, întrebare adresată de cibotaruvitalie, 10 ani în urmă

Sub actiunea unei forte de 15 N un resort se alungeste cu 15 mm. Sa se calculeze alungirea acestui resort sub actiunea unei Forte de 36N sa fie scris anuntu azi va rog

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ShefaTaa
7
Cred ca e cam asa : * *F =-k × Δl * *15 N = - k ×15 mm* *15mm= 0,15 m * *-k = 15 N : 0,15 m* * -k = 100 N/m* *Δl = Fe : -k * *Δ l= 36 N : 100 N/ m * *Δ l =0,36 m *

cibotaruvitalie: baros nu-i corect scz
Alte întrebări interesante