Fizică, întrebare adresată de tatianavrancea, 9 ani în urmă

sub actiunea unei forte de 400 N a fost efectuat un lucru mecanic de 1600kJ. Determina distanta parcursa de corp.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Jenny17
8
F=400 N
L=1.600.000 J

d=?
Solutie:
L=F · d⇒d= L:F=1.600.000J : 400N=0,004m


milumil2000: 4000 m sau 4 km
Alte întrebări interesante