Fizică, întrebare adresată de 0747919921asd, 8 ani în urmă

sub acțiunea unei forțe de 50 N, un resort cu lungimea inițială de 15 cm se alungește până la 20 cm . constanta elastica a resortului este: 100 N 200N. 1000N. 2000N ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Matei
3

Răspuns:

K = 1000 N/m

Explicație:

L0 = 15 cm

L1 = 20 cm

ΔL = 20 - 15 = 5 cm = 0,05 m

Fe = K*ΔL

K = Fe/ΔL

K = 50/0,05

K = 1000 N/m


0747919921asd: mulțumesc
Alte întrebări interesante