Sulfatul de amoniu este un îngrășământ chimic recomandat pentru solurile bazice sau neutre, pe care se cultiva orez, cartofi sau rapiță. Pe eticheta unui sac de ingrăşământ cu masa de 60 kg, scrie că acesta conține 21 % azot, procente masice, care provine numai din sulfatul de amoniu. Determină procentajul masic de sulfat
amoniu din ingrăşământul respectiv.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
Răspuns:
99%
Explicație:
1. Calculăm masa de azot din sacul de îngrăşământ.
2. Calculăm masa de sulfat de amoniu ce conține 12,6kg azot.
132kg (NH₄)₂SO₄ conțin..........28kg N
x kg (NH₄)₂SO₄ conțin..........12,6kg N
x = 132 × 12,6kg / 28 = 59,4kg (NH₄)₂SO₄
3. Calculăm procentul masic de sulfat de amoniu din îngrăşământ.
100% reprezintă..........60kg
y % reprezintă..........59,4kg
y = 100 × 59,4 / 60 = 99%
iii322:
Mulțumesc!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă