Matematică, întrebare adresată de Lara201, 9 ani în urmă

Suma a trei numere este 23320 suma primelor două numere este 13746 suma ultimelor două numere este 3660 mai mare care este cele trei numere

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de rihanna10579
8
a+b+c=23330
a+b=13746
b+c=3660+13746=20406
c=23330-13746
c=9596
a=23330-20406
a=2924
b=23330-(2924+9596)
b=23330-12520
b=10810

Lara201: Ms dar cam greu
rihanna10579: Păi din prima relatie rămâne c si scăzut din suma si din a doua rămâne a si scăzut din suma,apoi scăzut din suma cele 2 numere si iti va da b
rihanna10579: scazi*(autocorectorul)
Ahmed1985: E greșit !
Lara201: Atunci care este corect??
Lara201: Ca nu mai inteleg nimic!
Lara201: Apoi o
Lara201: Aloooo
rihanna10579: eu zic ca asa e cum am fct eu
Răspuns de Ahmed1985
16

A+b+c= 23320

A+b = 13746

B+c= 13746 +3660 = 17406

A= 23320-17406 =5914

B= 13746 - 5914= 7832

C= 17406 - 7832=9574

Alte întrebări interesante