Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 8 ani în urmă

suma a trei numere este 71 459 suma primelor doua numere este 39 033 iar suma ultimelor doua este 56 034 care sunt cele trei numere​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Antoniocindea
3

Răspuns:

a+b+c = 71459

a+b = 39 033

b+c = 56 034

Explicație pas cu pas:

înlocuim în prima relatie

39 033+c = 71 459

c = 71459 - 39 033

c = 32426

după înlocuiești în a treia relație

b+ 32426 = 56034

b = 56034 - 32426

b = 23608

dupa înlocuiești în a doua sau tot în prima

a+23608 = 39033

a= 39033-23608

a= 15425

sper ca te-am ajutat

Răspuns de Utilizator anonim
9

ADOR PROBLEMELE DE GENUL ACESTA.

a+b+c=71.459

a+b=39.033

b+c=56.034

a=? b=? c=?

39.033+c=71.459

c=71.549-39.033

c= 32.516

a+56.034=71.459

a=71.459-56.034

a=15.425

15.425+32.516=47.941

71.459-47.941=23.518

b=23.518

SPER CA AM AJUTAT!!

DACA POTI,TE ROG O CORONITA

Alte întrebări interesante