Suma de 2200lei reprezinta 5%din capitalul firmei.Ce capital detine aceasta firma?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
2200 .......5 %
x...............100 %
x= (2200•100)/5
x= 220000/5
x= 44000 lei este capitalul firmei
x...............100 %
x= (2200•100)/5
x= 220000/5
x= 44000 lei este capitalul firmei
Răspuns de
2
Folosim regula de trei simpla
2200............0,05
x.....................1
x=2200•1/0,05=44000 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă