Fizică, întrebare adresată de 45678910111, 9 ani în urmă

Suspendand de un resort un corp cu masa m1=2 kg , acesta se alungeste cu l 1= 2 cm.
Ce masa are un corp care suspendat de resort îl alungeste cu l 2= 4,5 cm.



(l 1 = delta l 1 )
(l 2= delta l 2 )


45678910111: delta l 1 si delta l 2

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de marinicap
2
m 1=2 kg
Δl 1=2 cm
Δl 2=4.5 cm
----------------
m 2 -?
      Formule:                    
F e=k•Δl                    F e=G=m•g
k=F e/Δl                  
k=m•g/Δl



Alte întrebări interesante