Testul i
Fie: a = 300, b = 29, C = 471.
Calculează b +C-a =
2. Micşorează suma vecinilor lui
răsturnatul acestuia.
Determină x, y, z din relaţiile:
a) x + 109 = 444;
b)y - 207 = 608;
c) 1 000 - Z= 10.
4. Horia numără copacii dintr-un colţ de pădure ce aparţine bunicilor săi. Rec
7 mesteceni, carpeni cu 94 mai mulţi, iar fagi mai puțini cu 66 faţă de carpeni.
Câți copaci sunt în total?
5. Micşorând cu 100 suma vecinilor lui, obţinem:
a) 101;
b) 99;
c) 100;
d) 200.
6. Compune o problemă a cărei rezolvare să presupună o scădere şi o adunare.
Testul 2
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
1. b+c-a=29+471-300=500-300=200
2. (199+201)-200=400-200=200
a)x=444-109=335
b)y=608+207=815
c)z=10+1000=1010
4.Carpeni=94+7=101
Tati=101-66=35
5.c)100
6.Andrei are in gradina 30 de meri,pere mai puțin cu 20 decât merele iar aluni mai mult cu 30 decât perele
Răspuns:
1 b+ c- a=29+471-300
=500-300
= 200
2. nu inteleg la ce număr te referi dar dacă este de la unu vine asa: vecini nr. 200 => 199 si 201=> 199+201=400
răsturnatul lui 200 e 002 dar cum 0 nu se scrie e 2 => 400-2= 398
3. a)x+199=444
x=444-199
x= 245
b)y-207=608
y=608+207
y=815
1 000-z=10
z=1 000-10
z=990
4. Cati carpeni sunt?
7+94=101
Cati fagi sunt?
101-66=35
Cati copaci sunt în total?
7+101+35=143
5. a)101
100+102=202
202-100=102
b)99
98+100=198
198-100=98
c)100
99+101=200
200-100=100
d)200
199+201=400
400-100=300
6.Bunicul are în gradina gaini si gâște.Stiind ca sunt 30 gaini, calculati cate păsări sunt în gradina bunicului, dacă gâștele sunt cu 5 mai puține decât găinile.
Explicație pas cu pas:
sper ca te-am ajutat daca nu intelegi ceva spune-mi