Fizică, întrebare adresată de marcelasandu51645, 8 ani în urmă

trasformati urmatoarele valora =17km pe oră? metri in secundă.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de justin340
2

Răspuns:

4,72m/s

Explicație:

1km=1000m

1h=3600s

17*1000 m/ 3600s =4,72m/s

sau

17:3,6=4,72m/s

Răspuns de triunghiulmath2023
1

Răspuns:

17km/h=4,72m/s

Explicație:

17*\frac{1000m}{3600s} =17*\frac{10m}{36s} =\frac{170m}{36s} =170:36=4,72 m/s

1km(kilometru)= 1*1000=1000m (metri)

1h(oră)=60(min)*60(s)=3600s

Alte întrebări interesante