Trei kg de mere costa 7.5 lei.Patru kg de mere de aceeasi calitate costa ....lei.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Cat costa un kg de mere ?
7.5÷3=2.5 (lei)
Cat costa 4 kg de mere ?
2.5×4=10 (lei)
7.5÷3=2.5 (lei)
Cat costa 4 kg de mere ?
2.5×4=10 (lei)
Violettacozariuc:
Cu drag !
Răspuns de
1
folosesti regula de 3 simpla:
3 kg......7,5 lei
4 kg......x lei
=> x=(4*7,5)/3
x=10 lei costa 4 kg de mere
3 kg......7,5 lei
4 kg......x lei
=> x=(4*7,5)/3
x=10 lei costa 4 kg de mere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă