trei kg de piersici si patru kg de caise costa 36,50 lei, iar sase kg piersici si sapte kg de caise costa 67,25 de lei. cat costa un kg de piersici? dar unul de caise?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
ꕥ Pasul 0 - notare
- - kg de piersici
- - kg de caise
ꕥ Pasul 1 - scriem relațiile
am înmulțit cu 2 prima relație pentru a avea 6p și sus și jos! :)
ꕥ Pasul 2 - scriem noile relații
scădem relațiile și aflăm cât e kg de caise! :) ne imaginăm ca avem -6p-7c=-67,25
Așadar, un kg de caise costă 5,75 lei ⇒
ꕥ Pasul 3 - aflăm cât este și kg de piersici prin înlocuirea noului c într-o relație
Așadar, un kg de piersici costă 4,5 lei ⇒
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparaţiei
3 kg de piersici ............ 4 kg de caise ....... 36, 50 lei [ × 2
6 kg de piersici ........... 7 kg de caise ....... 67, 25 lei
__________________________________________
→ înmulţesc cu 2 prima relaţie, pentru a egaliza cantitatea de piersici
______________________________________________________
6 kg de piersici ............ 8 kg de caise ....... 73, 00 lei
6 kg de piersici ........... 7 kg de caise ....... 67, 25 lei
________________________________________ scad relaţiile
/ 1 kg de caise costă 5,75 lei
→ pentru că: 73,00 lei - 67,25 lei = 5,75 lei
--------------------------------------------------------------------------------------
Cunoscând preţul unui kg de caise, vom afla preţul unui kg de piersici, din relaţia:
3 kg de piersici ............ 4 kg de caise ....... 36, 50 lei
36,50 lei - 4 × 5,75 lei = 36,50 lei - 23 lei = 13.50 lei → costă cele 3 kg de piersici
13,50 lei : 3 = 4,50 lei → costă un kilogram de piersici