Trei lădițe cu câte 20 kg de caise valorează cu 60 de lei mai puțin decât produsul numerelor 60 şi 5. Câți lei valorează 5 lădițe cu câte 18 kg de caise fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
47
Răspuns
Explicație pas cu pas:
60x5=300
300-60=240
240÷3=80 de lei costa o ladita cu 20 de kg
80÷20=4 lei costa un kg
18×4=72 de lei costa o ladita cu 18 kg
72×5=360 de lei costa 5 ladite a cate 18 kg
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă