Treizeci kg de lamai si 45 kg de mere costa 360 de lei .Stiind ca 6 kg de lamai costa tot cat 9 kg , sa se afle cat costa 1 kg de lamai si cat costa 1 kg de mere? VAROG URGENT!!!!! METODA COMPARATIEI
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
43
30l+45m=360
6l=9m ====>x5 30l=45m
30l+30l=360
60l=360
l=6 lei
6x6=9m
36/9=m
4=m
6l=9m ====>x5 30l=45m
30l+30l=360
60l=360
l=6 lei
6x6=9m
36/9=m
4=m
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă