Un alergător parcurge 600m cu viteza constantă de 12 km supra h. În cât timp parcurs această distanță
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Răspuns:
Explicație:
t = d/v
1km = 1000m
1 h = 3600 sec
1 km/h = 1000m/3600sec = 5/18 (m/sec)
12 km/h = 12 x 5/18 = 60/18 = 10/3 m/sec
t = 600 : 10/3 = 600 x 3/10 = 1800/10 = 180 sec (180 : 60= 3 min) = 3 min
Răspuns de
5
Răspuns:
0,6/12=6/120=1/20 h=3 minute
Explicație:
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă