Un aliaj cu masa de 10g, ce contine cupru si aluminiu,a fost tratat cu acid clorhidric.Determinati partea de masa a fiecarui metal in aliaj, daca se stie ca in urma reactiei s-au degajat 11.2 l(c.n) de gaz.
Imi trebuie urgent,dau coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
43
Al + 3HCl ⇒ AlCl3 + 1,5 H2↑
nH2 = 1,5n Al = 11,2/22,4 = 0,5 moli ⇒ nAl = 1/3 moli Al mAl = 1/3 ·27 = 9g
mCu = 1g
% Al = 9·100/10 = 90% %Cu = 1·100/10 = 10%
nH2 = 1,5n Al = 11,2/22,4 = 0,5 moli ⇒ nAl = 1/3 moli Al mAl = 1/3 ·27 = 9g
mCu = 1g
% Al = 9·100/10 = 90% %Cu = 1·100/10 = 10%
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă