Chimie, întrebare adresată de NadiBaa55, 9 ani în urmă

Un amestec de carbonat de calciu si carbonat de magneziu e trecut prin solutie de acid clorhidric, daca amestecul contine 2 moli din fiecare compus, calculati ce volum de CO2 se degaja.

Dau Coroana!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
1

2 moli....................................................... V1 L

CaCO3  +  2HCl => CaCl2 + H2O + CO2

1 ................................................................ 22,4

=> V1 = 44,8 L

2 moli....................................................... V2 L

MgCO3  +  2HCl => MgCl2 + H2O + CO2

1 ................................................................ 22,4

=> V2 = 44,8 L

=> V.tot = V1 + V2 = 44,8 + 44,8 = 89,6 L CO2

Alte întrebări interesante