Chimie, întrebare adresată de Nihal, 9 ani în urmă

Un amestec gazos de alcan si alchena cu acelasi nr de atomi de C in molecula are densitatea in raport cu hidrogenul 28.8. Raportul dintre presiunile partiale ale celor doua hidrocarburi din amestec este 4:1. Alcanul din amestec este...

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Sudoku95
4
densitate = masa molara amestec/ masa atomica hidrogen
=> masa molara amestec = 28,8 * 2 = 57,6 g/mol
masa molara amestec = presiunea partiala alcan/presiunea totala * masa molara alcan + presiunea partiala alchena/presiunea totala * masa molara alchena
=> 57,6 = 4/5*(14x+2)+1/5*14x
=> 57,6 = 11,2x + 1,6 + 2,8x
=> x = 4 => C4H10 si C4H10
Alcanul este n-butanul sau izo-butanul cu FM: C4H10

Sudoku95: Alchena este C4H8!
Alte întrebări interesante