Un amestesc format din aluminiu si cupru cu masa = 21,6g reactioneaza cu o solutie de HCl de concentratie 10M si densitate 1,155g/mL, formand 13,44 L gaz masurat in conditii normale. Stiind ca volumul molar al oricarei substante gazoase in c.n este 22,4, sa se calculeze raportul molar al celor doua metale in amestesc si masa de solutie de HCl 10M consumata.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
consider amestecul format din a moli Al si b moli Cu--->
21,6g= ax27,gAL+ bx64, gCu
numai Al reactioneaza cu HCl
niu,H2-=V/Vm= 13,44/22,4 mol=0,6mol
Al + 3HCl----> AlCl3 +3/2H2 ori a
deci 1,5a=0,6---> a=0,4molAl
m,Al= 0,4molx27g/mol= 10,8g
mCu= m,amestec -m,Al=21,6-10,8=> 10,8gCu
niu,Cu=10,8/64mol=0,17mol
molAl/molCu= 0,4/0,17
din reactie, rezulta ca se consuma 3a= 1,2molHCl
cm=niu/V---> V= 1,2/10 L=0,12 L=120ml
m,=roxV= 1,155X120 g=...........................calculeaza !!!!
Explicație:
kisen:
va mulțumesc din suflet!
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă