Un autobuz parcurge distanța dintre localitățile a și b în trei ore deplasând duse cu viteza medie de 60 km ore la întoarcere în localitatea a șoferul constata ca a parcurs același traseu în patru ore Aflați viteza medie de deplasare a autobuzului la întoarcere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns: v medie la intoarcere = 45 km/h
Explicație:
autobuzul strabate distanta AB cu viteza de 60 km/h in 3 ore.
stim ca viteza = distanta : timp,
distanta AB = viteza x timp = 60 km/h x 3 h = 180 km
La intoarcere, a parcurs 180 km in 4 ore. Se cere viteza medie
v = d : t = 180 km : 4 h = 45 km/h
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă