Fizică, întrebare adresată de argintdaniela, 10 ani în urmă

Un automobil are puterea de 100 CP si se misca cu vitteza constanta egala cu 72 km/h.Ce forta de tractiune exercita motorul asupra automobilului? URGENT VA ROG MULT ! Ofer 20 puncte in plus

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
8
P=100 CP=73600 W
v=72 km/h=20 m/s
F=?
F=P/v
F=73600 W/20 m/s
F=36800 N.
Alte întrebări interesante