Un automobil care consuma 9 litri de benzina la 100 de km are in rezervor 12 litri de benzina la plecare si mai adauga 35 de litri de benzina pe parcurs. Cati litri de benzina vor ramane dupa un traseu de 400 km? Dau coronita
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
cantitate benzina
12+35=47 litri
consum
400 km × 9 litri/100 km=36 litri
rest in rezervor
47-36=11 litri
12+35=47 litri
consum
400 km × 9 litri/100 km=36 litri
rest in rezervor
47-36=11 litri
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă