Fizică, întrebare adresată de andriutza, 10 ani în urmă

un autoturism se deplaseaza pe traseu cu viteza de 90 km/h. Sa se afle forta de tractiune a motorului, daca se stie ca autoturismul dezvolta o putere de 75 kW.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
452
v=90 km/h=25 m/s
P=75 kW=75000 W
F=?
F=P/v
F=75000 W/25 m/s
F=3000 N=3 kN.

andriutza: merci
andriutza: am mai postat o problema, ma mai poti ajuta?
uitete pe pagina mea
PutereDinu: Am rezolvat-o
Răspuns de Anonimno1
44
P=L/Δt⇒1W=1J/1s
v=90km/h=9000m/3600s⇒v=2.5m/s
v=d/t;P=L/Δt;L=F·d⇒P=F·v
75kW=75000W
75000=F·2.5⇒F=75000÷2.5
⇒F=30000N
Alte întrebări interesante