Fizică, întrebare adresată de suciumarc, 8 ani în urmă

un avion zboara. cu viteza de 12km/min timp de jumatate de ora . calculati distanta parcursa ( in km si m ) . Ce viteza are un automobil care strabate aceeasi distanta in 4 ore ?!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de efektm
0

Răspuns:

a) 360 km = 360.000 m

b) v = 90 km/h

Explicație:

a)

d = v × t = 12 km/min × 30 min = 360 km = 360.000 m

(am exprimat timpul în minute, adică o jumătate de oră = 30 min)

b)

v  = \frac{distanta}{timp} = \frac{360}{4} = 90 km/h

Alte întrebări interesante