Fizică, întrebare adresată de ionutcorbu, 9 ani în urmă

Un biciclist ă parcurs o anumită distanță în 4 minute declarându-se cu viteza constantă 18 m/s, iar altul a parcurs aceeași distanță în 9 minute.
Calculează viteza celui de al doilea biciclist. Va rog repede

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
22

t1=4 min=240 s

t2=9 min=540 s

d=v1t1=18•240=4320 m

d=v2t2=>v2=d/t2=4320/540=8 m/s


ionutcorbu: Ma poti ajuta si la celelalte două probleme am văzut că te pricepi
Alte întrebări interesante