Fizică, întrebare adresată de MaroDns, 8 ani în urmă

un biciclist inainteaza cu viteza v1=36km/h fata de aer daca vantul care ii sufla in fata cu viteza v2=m/s fata de sol se opune inaintarii lui viteza cu care inainteaza biciclistul fata de sol este?

sa fie asezata in pagina bine si sa fie transformata in m/s doau coroana!!!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de dorinbutusina
1

Răspuns:

v = 8m/s

Explicație:

36km/h = 36*1000m/3600s = 10m/s

v₁ si v₂ au aceesi directie dar sensuri opuse, viteza rezultanta v

v = v₁ - v₂ = 10 - 2 = 8m/s


MaroDns: pai trebuie sa dea una din aceste rasp
MaroDns: a)5m/s b)31 km/h c) 10 ms/s d)15 m/s
dorinbutusina: in enunt la v2 nu este nici o valoare si din greseala l-am luat 2; inlocuie cu valoarea corecta pe v2
Alte întrebări interesante