Fizică, întrebare adresată de Alezx, 9 ani în urmă

Un camion pleaca din Bucuresti la ora 7 si ajunge la CCCraiova la ora 12,stationeaza 45 minute si apoi se intoarce,ajungand la Pitesti la ora 15 si 45 minute.Distanta dintre Bucuresti si Craiova este de 235 km,iar orasul Pitesti se afla la 115 km de Bucuresti.
a)Alegand ca reper orasul Bucuresti reprezinta pe o axa pozitiile camionului la momentele precizate.
b)Ce distanta are trecuta soferul in foaia de parcus?
c)Pe ceportiune de drum camionul a avut o viteza medie mai mare?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de lacramioara200
6
B___________P_________________C___d. 235-115=120km. 235+120=355 Viteza medie =235:5=47km/h. 120:3=40km/h
Alte întrebări interesante