Un circuit electric este format dintr-un generator (E=50V, r=5 ohmi) si un consumator de rezistență R=20 ohmi.
a) realizează schema electrica a circuitului
b) aflați intensitatea(I), tensiunea la bornele generatorului (U) si tensiunea internă (u).
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
I=E/(R+r)
=50/25=2 ohmi
U=RxI=20x2=40 V
u =rxI=5x2=10V
Răspuns de
3
I=E/(R+r)=50/(20+5)=50/25=2 A
U=RI=20*2=40 V
E=U+u=>u=E-U=50-40=10 V
Schema o faci tu mai dichisita cu liniarul
Anexe:

Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă