Fizică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Un copil se deplaseaza intr-un tren,in sensul deplasarii acestuia.Viteza trenului este v1=72 km/h,iar a copilului fata de tren este v2=2m/s.Care este distanta parcursa de copil fata de sol in 0,25 min(se considera vitezele constante)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
7
raspunsul  corect este330 m

Utilizator anonim: Vreau sa vad si cum ai facut sa afli rezultatul
Utilizator anonim: S= v* t
Utilizator anonim: v= v1 + v2
Utilizator anonim: suma vitezelor
Utilizator anonim: le transformi in aceeasi unitate.........m/s si asta face 22 m/s
Utilizator anonim: apoi 0,25 minute * 60 secunde = 15s
Utilizator anonim: si determini S
Utilizator anonim: inteles?
Utilizator anonim: Da
Utilizator anonim: multumesc
Alte întrebări interesante