Fizică, întrebare adresată de Alinna, 10 ani în urmă

Un corp , cazind de la inaltimea de 2.4 m , are la un moment dat energia cinetica de 3 ori mai mare  decit cea potentiala. Determina viteza corpului si inaltimea la care acesta se afla in acel moment

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bcz
4
I A      E=mgh
I
I
I
I
I
I B    Ec+Ep=E si Ec=3Ep cu Ep=mgh1
I
I O
3Ep+Ep=E   4Ep=E  Ep=E/4=mgh/4    mgh1=mgh/4 Deci h1=h/4=2,4/4=0,6m
Ec=E-Ep=mgh-mgh/4=3/4mgh
mv²/2=mgh
v=√2h/g
v=√2,4*2*10=√48≈7m/s
Alte întrebări interesante