Fizică, întrebare adresată de AnneMarry13, 10 ani în urmă

Un corp cu masa de 100 kg este coborat uniform pe un pan inclinat, cu ajutorul unei franghii. Stiind ca planul inclinat are lungimea de 10 m si inaltimea de 6 m, iar fosrta de frecare este 8% din greutatea corpului, care este tensiunea in franghie? Care este tensiunea in franghie la urcarea uniforma a corpului pe plan? (g ≈ 10 N/Kg)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
18
m=100kg
l=10m
h=6m
Ff=0,08.G
Tensiunea in frangia respectivă este egală cu forta necesară urcării corpului pe planul inclinat cu frecare(trebuie  sa faci desenul cu fortele care actioneaza asupra corpului)
F=G.h/l=100kg.10N/Kg.6m/10m=600N
Alte întrebări interesante