Un corp cubic cu latura l este confectionat dintr-un material cu densitatea ro si este asezat pe o suprafata orizontala.Calculati presiunea exercitata de catre corp asupra suprafetei.Aplicatie numerica:l=8 cm,ro=2,7 g/cm cub si g=10 N/kg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Presiunea este
P=F/S cu F=G si S=L*L
G=V*ro*g=L*L*L*ro*g
P=L*L*L*ro*g/L*L=L*ro*g
Succes!
P=F/S cu F=G si S=L*L
G=V*ro*g=L*L*L*ro*g
P=L*L*L*ro*g/L*L=L*ro*g
Succes!
Răspuns de
12
Scriem datele : l=8cm
p*=2,7 g/cm³ (voi nota "p*" densitatea)
g=10N/kg
p(presiunea) =?
V=l³⇒V=8³=512cm³
p*=m/v⇒m=p* ·v⇒m=2,7·512=1382,4 g= 1,3824 kg
G=m·g⇒G=1,3824·10=13,824 N
F=G⇒F=13,824 N
p(presiunea)=F/S
suprafata o aflam legandu-ne de latura cubului (suprafata unui cub= l²) S= l² =8²= 64cm² =0,0064 m²
p(presiunea)= 13,824 N/0,0064 m²= 138240 N/ 64 m² (am amplificat ca sa putem imparti) =2160 N/m²
Succes !!!!!
p*=2,7 g/cm³ (voi nota "p*" densitatea)
g=10N/kg
p(presiunea) =?
V=l³⇒V=8³=512cm³
p*=m/v⇒m=p* ·v⇒m=2,7·512=1382,4 g= 1,3824 kg
G=m·g⇒G=1,3824·10=13,824 N
F=G⇒F=13,824 N
p(presiunea)=F/S
suprafata o aflam legandu-ne de latura cubului (suprafata unui cub= l²) S= l² =8²= 64cm² =0,0064 m²
p(presiunea)= 13,824 N/0,0064 m²= 138240 N/ 64 m² (am amplificat ca sa putem imparti) =2160 N/m²
Succes !!!!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
G=V*ro*g=L*L*L*ro*g
P=L*L*L*ro*g/L*L=L*ro*g
Succes!