Fizică, întrebare adresată de user7792, 8 ani în urmă

Un corp de masa m=9kg trece prin originea axei Ox cu viteza V0=3 m/s orientata in sensul pozitiv al axei.Asupra corpului actioneaza o forta rezultanta, orientata in sensul vitezei, al carei modul variaza in funcție de coordonata corpului ca in graficul alăturat.Valoarea vitezei corpului in momentul in care acesta ajunge in punctul de coordonata x=5m este: a.12 m/s b.8 m/s c.6 m/s d.5 m/s.​

Anexe:

dszdybkxyhmtbgseyg: si eu as avea nevoie... nu e constanta forta si nu stiu cum sa rezolv

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de dszdybkxyhmtbgseyg
0

Cred ca am inteles cum se face. Aria de sub grafic (18*2/2 + 3*18 = 72) este egal cu lucru mecanic pe care il primeste corpul (deoarece L=Fd in cazul asta). Asadar, energia cinetica din punctul cand x = 5 este egala cu suma dintre energia cinetica din punctul cand x = 0 si lucru mecanic calulat inainte, sau Ecin (final) = Ecin (initial) + L.

Notez cu v1 viteza din punctul final si v0 este viteza din originea axei Ox.

Ecin (final) = Ecin (initial) + L

m(v1)^2/2 = m(v0)^2/2 + 72

m(v1)^2 = m(v0)^2 + 72*2 (am inmultit cu 2 relatia de dinainte)

9(v1)^2 = 9(v0)^2 + 72*2 (am inlocuit masa cu 9, ti-o da in cerinta)

(v1)^2 = (v0)^2 + 16 (am impartit cu 9)

(v1)^2 = 3^2 + 16 (am inlocuit v0 cu 3, valorea pe care ti-o da tot in cerinta)

(v1)^2 = 9 + 16

(v1)^2 = 25

v1 = 5m/s


Alte întrebări interesante