Fizică, întrebare adresată de Maria200020, 8 ani în urmă

Un corp din fier are volumul de 80 cm cubi.Se da densitatea fierului de 7800 kg/m cubi. Sa se calculeze masa. E URGET!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
2

V=80\ cm^3 \\ \rho=7 \ 800 \ kg/m^3=7,8 \ g/cm^3 \\ \rho=\frac{m}{V} \\ \Rightarrow m=\rho V=7,8 \ g/cm^3\cdot 80\ cm^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=624\ g }


Maria200020: mulțumesc!
Alte întrebări interesante