Un corp este lasat sa cada liber de la inaltimea h=10m.Sa se determine (energetic)viteza cu care ajunge la sol
qScoobydoo:
Nu are masa?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Aflat la o inaltime h, corpul are energia potentiala Ep = mgh
In cadere, energia potentiala se transforma in energie cinetica si, inainte de a se ciocni cu solul, daca neglijam frecarea cu aerul, Ec = mv²/2
Din egalitatea celor doua energii putem afla viteza
Ec = Ep
mgh = mv²/2
gh = v²/2 g = 9,8 m/s²
v² = 2gh = 2 x 9,8 m/s² x 10 m = 196 m²/s²
v = √196m²/s² = 14 m/s
In cadere, energia potentiala se transforma in energie cinetica si, inainte de a se ciocni cu solul, daca neglijam frecarea cu aerul, Ec = mv²/2
Din egalitatea celor doua energii putem afla viteza
Ec = Ep
mgh = mv²/2
gh = v²/2 g = 9,8 m/s²
v² = 2gh = 2 x 9,8 m/s² x 10 m = 196 m²/s²
v = √196m²/s² = 14 m/s
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă