Fizică, întrebare adresată de V4le, 9 ani în urmă

Un corp porneste din repaus uniform accelerat cu a=4m/s la a doua.Sa se calculeze : a) timpul t1 dupa care viteza corpului devine v1 = 20 m/s; b) la ce distanta d fara punctul de plecare ajunge corpul dupa t= 5s. c) ce viteza are corpul dupa ce a parcurs d=8m.


galeks13579p5ds21: poti sa imi marchezi raspunsul ca cel mai bun
V4le: Nu apare aia
V4le: De marcat,trebuie sa raspunda cineva de 2 ori.
galeks13579p5ds21: ok

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
0

Cum corpul porneste din repaus , inseamna ca viteza initiala , vo, este nula.

vo=0 m/s

Pentru subpunctul a) aplicam legea vitezei: v1=vo+at1<=>20=0+4t1<=>20=4t1=>t1=20/4=5 s

La subpunctul b) aplicam legea miscarii rectilinie , uniform, variata : d=vot+at^2/2=0+4•5^2/2=2•25=50 m

La subpunctul c) folosim ecuatia lui Galileo Galilei

v^2=vo^2+2ad=0+2•4•8=64=>v=√64=8 m/s

Alte întrebări interesante