Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 10 ani în urmă

Un covrig cu susan costa 25 de bani mai putin decat un corn cu ciocolata. Stiin ca cele doua produse costa impreuna costa impreuna un 1 leu si 75 de bani ( 175 de bani), afla cat costa covrigul si cat costa cornul.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de biatris
0
1)cat costa un covrig si cat costa uncorn cu ciocolata?                                                          a=covrig                                                                                                                    b=uncorn cu ciocolata                                                                                                      a+b=175                                                                                                                    b=a+25                                                                                                                       a+a+25=175                                                                                                               2a=175-25=150                                                                                                         a=150 inparțit la 2                                                                                                       a=75                                                                                                                         b=75+25=100                                                       
Alte întrebări interesante