. Un cozonac costă cât cinci pâini, iar un cozonac şi trei pâini costă 48 de lei.
Cât costă o pâine? Dar un cozonac?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l------l → prețul unei pâini
l------l------l------l------l------l lei costă un cozonac ( cât 5 pâini)
___________________________________________________
l------l------l------l------l------l ( un cozonac) } costă împreună = 48 lei
l------l------l------l (3 pâini) }
3+5=8 pâini costă 48 lei
- Câți lei costă o pâine?
48 lei : 8 = 6 lei costă o pâine
- Câți lei costă un cozonac?
5 × 6 lei = 30 lei costă un cozonac
______________________________________________________
- Rezolvare algebrică
Notez preț pâine cu ,,p” și preț cozonac = c
c = 5×p ( un cozonac costă cât 5 pâini)
c + 3×p = 48
5×p + 3×p = 48
8×p = 48
p = 48 : 8 ⇒ p = 6 lei costă o pâine
5 × 6 = 30 lei costă un cozonac
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă