Matematică, întrebare adresată de daniel550, 8 ani în urmă

. Un cozonac costă cât cinci pâini, iar un cozonac şi trei pâini costă 48 de lei.
Cât costă o pâine? Dar un cozonac?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
8

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

l------l → prețul unei pâini

l------l------l------l------l------l lei costă un cozonac ( cât 5 pâini)

___________________________________________________

l------l------l------l------l------l ( un cozonac) }  costă împreună = 48 lei ​

l------l------l------l (3 pâini)                         }    

3+5=8 pâini costă 48 lei

  • Câți lei costă o pâine?

48 lei : 8 = 6 lei costă o pâine

  • Câți lei costă un cozonac?

5 × 6 lei = 30 lei costă un cozonac

______________________________________________________

  • Rezolvare algebrică

Notez preț pâine cu ,,p” și preț cozonac = c

c = 5×p  ( un cozonac costă cât 5 pâini)

c + 3×p = 48

5×p + 3×p = 48

8×p = 48

p = 48 : 8       ⇒  p = 6 lei costă o pâine

5 × 6 = 30 lei costă un cozonac

Alte întrebări interesante