Fizică, întrebare adresată de absa5, 8 ani în urmă

un cub are lungimea laturi 20 cm densitatea cubului este de 7800 Kg
URGENT VA ROGGG​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
0

l=20 \ cm=0,2 \ m \\ \rho=7 \ 800 \ kg/m^3 \\ \rho=\frac{m}{V} \\ \Rightarrow m=\rho V \\ V=l^3=(0,2 \ m)^3=0,008 \ m^3 \\ \Rightarrow m=7 \ 800 \ kg/m^3 \cdot 0,008 \ m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=62,4 \ kg}


absa5: domnu o zis ca nu i corect
PutereDinu: Păi ce trebuie să afli ? tu întrebarea nici nu ai scris-o
Alte întrebări interesante