Un cub cu latura de 10 cm este realizat din lemn, cu densitatea de 0,5 g/cm³.Sa se calculeze volumul si masa cubului.
danboghiu66:
Cub: V=l^3. M=ro×V
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Răspuns: V = 1000 cm³ , m = 500 g = 0,5 kg
Explicație:
volumul unui cub = latura x latura x latura = l³
a) volumul acestui cub V = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1 000 cm³
b) pentru a afla masa cubului, ne folosim de densitate si volum
stim ca densitatea = masa / volum
masa = densitate x volum
m = ρ x V
ρ = 0,5 g / cm³
V = 1 000 cm³
masa = 0,5 g/cm³ x 1000 cm³ = 500 g
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă