Fizică, întrebare adresată de anonima89, 9 ani în urmă

Un cub cu v=0,008 m3 este suspendat de un dinamometru a carui k=1000 N/Kg daca alungirea arcului=15 cm sa se afle a)greutatea cubului (g=N/kg) b)densitatea materialului din care este facut cubul

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
2

Δl=15 cm=0,15 m

Fel=kΔl=1000*0,15=150 N

Fel=G=150 N

G=mg=>m=G/g=150/10=15 kg

ρ=m/V=15/0,008=1875 kg/m³


Dariutzzzza1: Uita-te te rog la ultima intrebare
Alte întrebări interesante