Fizică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 10 ani în urmă

Un cub de fier cu latura de 10 cm este incalzit de la temperatura de 0 grade celsius pana la temperatura de 200 grade celsius.Prin incallzire Volumul
cubului creste cu 7,2 cm cubi.Stiind ca la o grade celksius densitatea fierului este 7800kg/m cubi,la 200 grade celsius densiatea cubului este;??

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de All4Fun247
52
Vo=10cm*10cm*10cm=1000cm3
V1=Vo+7,2cm3=1000cm3+7,2cm3=1007,2cm3

Atunci
m=q*V=>7800kg pe m3 * 1000cm3=7800kg pe 1000000cm3 * 1000cm3=7800000g pe 1000=7800g=7,8kg

Deci
q=m pe V=> 7,8kg pe 1007,2cm cubi=7800g pe 1007,2cm3=7,744g pe cm3=7744 kg pe m3

Sper ca am ajutat

Utilizator anonim: ms din suflet
Utilizator anonim: q este densitatea??
All4Fun247: da si npc
Utilizator anonim: nu prea inteleg asta:
Utilizator anonim: Atunci
m=q*V=>7800kg pe m3 * 1000cm3=7800kg pe 1000000cm3 * 1000cm3=7800000g pe 1000=7800g=7,8kg
Utilizator anonim: Poti sa pui daca este fractie : / ,ok??
Utilizator anonim: nu inteleg ce inseamna pe si celelalte numere
All4Fun247: cand am zis pe am zis ca este fractie si cm3 inseamna cm cubi. daca mai ai nelamuriri poti sa ma intrebi
Alte întrebări interesante