un cui de fer de 2 grame se introduce intr-o solutie de HCl 18,25%.Considerand ca reactia este totala calculati:
a)masa solutiei de HCl care se consuma
b)volumul de hidrogen care se degaja
c)cate grame de sare se obtin din aceasta reactie
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
Fe + 2 HCl => FeCl2 + H2
56 g Fe........2*36,5 g HCl
2 g Fe............x g HCl
x = 2.6 g HCl
c = md/ms * 100 => ms = md/c * 100 = 2,6/18.25 * 100 = 14.246%
56 g Fe...........22,4 l H2
2 g Fe.............x l H2
y = 0,8 l H2
56 g Fe..........127 g FeCl2
2 g Fe.............z g FeCl2
z = 4.535 g FeCl2
56 g Fe........2*36,5 g HCl
2 g Fe............x g HCl
x = 2.6 g HCl
c = md/ms * 100 => ms = md/c * 100 = 2,6/18.25 * 100 = 14.246%
56 g Fe...........22,4 l H2
2 g Fe.............x l H2
y = 0,8 l H2
56 g Fe..........127 g FeCl2
2 g Fe.............z g FeCl2
z = 4.535 g FeCl2
sobolan12:
poti te rog sa continui si celelalte puncte
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă