un elev cumpara 10 caiete si 5 creioane si plateste 44500lei,altul cumpara 10 creioane si 4 caiete si plateste 25000lei.Afla cat costa un creion si cat costa un caiet.
VA ROOOOOOOOOG REPEDE!!!!!
DAU MULTE PUNCTEEEE!
Răspunsuri la întrebare
10 caiete....5 creioane....44500 lei | × 2
4 caiete....10 creioane....25000 lei
20 caiete.....10 creioane.....89000 lei
4 caiete.....10 creioane.....25000 lei
16 caiete.....----------------.....64000 lei
1 caiet.....64000 : 16 = 4000 lei
10 × 4000 = 40000 lei.....5 creioane.....44500 lei
5 creioane.....44500 - 40000 = 4500 lei
1 creion.....4500 : 5 = 900 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
10 caiete ........ 5 creioane ....... 44 500 lei l : 5 ( impart relatia la 5)
______________________________________________
2 caiete ......... un creion ........... 8 900 lei l × 2
_________________________________
4 caiete ......... 10 creioane ....... 25 000 lei
4 caiete .......... 2 creioane ....... 17 800 lei
_________________________________ scad relatiile
/ 8 creioane ....... 7 200 lei
7 200 lei : 8 = 900 lei costa un creion
_______________________________
Din relatia: 2 caiete ......... un creion ........... 8 900 lei , aflam pretul caietelor:
8 900 lei - 900 lei = 8 000 lei costa 2 caiete
8 000 lei : 2 = 4 000 lei costa un caiet